آشتی عربستان و متحدانش با قطر برای رویارویی با ایران | جهان

[ad_1]

وارث تاج و تخت سعودی خواستار پایان دادن به اختلافات عمیق با قطر در اجلاس عربی خلیج فارس در تلاش برای احیای جبهه ضد ایرانی ، البته فقط در بیانیه پایانی است. شامل یک تعهد مشترک برای همبستگی است.
پیش از این ، اعضای شورای همکاری خلیج فارس پس از ادعای حمایت دوحه از تروریسم مرتبط با ایران ، روابط خود را با قطر در سال 2017 قطع کردند. قطر این ادعاها را رد کرده است. در واکنش به اظهارات وزیر خارجه عربستان در نشست خلیج فارس ، همتای قطری وی در توئیتر نوشت که دو طرف “سر خود را بر روی اختلافات بسته اند”.
عربستان و متحدانش با قطر برای رویارویی با ایران آشتی می کنند - عکس 1

بررسی چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در مرکز رسانه ای العولا (عربستان سعودی) 5 مه

این گفتگوها پس از تلاش برای آشتی بین ایالات متحده و کویت صورت می گیرد ، زیرا عربستان سعودی و قطر روابط نظامی با ایالات متحده و تنش با ایران دارند. وزیر خارجه ایالات متحده مایک پمپئو گفت که ایالات متحده از توافق پیشنهادی استقبال کرده و آن را “دستیابی به موفقیت در بازسازی اتحادیه برای اتحاد در خلیج فارس و کشورهای عربی” خواند.
واشنگتن برای جلوگیری از اقدامات ایران در تلاش است تا جبهه واحدی را در خلیج فارس ترویج دهد. دیپلمات ها و تحلیل گران می گویند عربستان سعودی برای انجام معامله تلاش می کند تا به رئیس جمهور منتخب جو بایدن نشان دهد که ریاض برای گفتگو باز است. آقای بایدن گفت که موضع سختگیرانه تری با عربستان در مورد حقوق بشر و جنگ در یمن اتخاذ خواهد کرد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *