ناسا از چین به دلیل عدم رعایت استانداردها انتقاد می کند و موشک ها را از کنترل خارج می کند جهان

[ad_1]

اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا) پس از خارج شدن کنترل بقایای حاصل از فاز تقویت کننده 5 مارس در اقیانوس هند ، چین را به دلیل “عدم رعایت استانداردهای پاسخگویی” انتقاد کرد.
در بیانیه ای که همان روز منتشر شد ، بیل نلسون ، مدیر ناسا گفت: “مسافران فضایی باید هنگام ورود مجدد اجسام فضایی به انسان ، خطر ابتلا به انسان و اموال را به حداقل برسانند و شفافیت را در مورد چنین فعالیت هایی به حداکثر برسانند.”
وی گفت: “چین نتوانسته است استانداردهای مسئولیت فضایی را برای پسماندها رعایت کند.”
ناسا از چین به دلیل عدم رعایت استانداردها انتقاد می کند و موشک را از کنترل خارج می کند - عکس 1

بیانیه ناسا در مورد قطعه ای از موشک Truong Chinh 5B.

با این حال ، طبق گفته دفتر مهندسی فضایی چین در نشریه ای که بر روی سکوی WeChat منتشر شده است ، بیشتر قسمت های موشک Long March 5B در هنگام ورود مجدد به جو قبل از سقوط در غرب مالدیو سوخت.

فرماندهی فضایی آمریکا گفت تقویت کننده های Truong Chinh 5B به جو زمین در آسمان شبه جزیره عربستان بازگشته اند.
تقریباً 33 متر ارتفاع و بیش از 18 تن وزن ، موشک Long March 5B فوق الذکر در تاریخ 29 آوریل برای پرتاب اولین ماژول اصلی ایستگاه فضایی جدید پرتاب شد. پس از اتمام سوخت ، موشک از کنترل خارج کره زمین خارج شد تا اینکه توسط نیروی گرانش کشیده شد.
ناسا از چین برای عدم رعایت استانداردها انتقاد می کند و موشک را از کنترل خارج می کند - عکس 2

موشک طویل 5 مارس نزدیک به 33 متر ارتفاع و بیش از 18 تن وزن دارد.

جامعه فضایی بین المللی معمولاً از چنین موقعیت هایی اجتناب می کند. بیشتر شتاب دهنده هایی که برای پرتاب ماهواره ها و اشیا other دیگر به فضا استفاده می شوند یا تحت کنترل به زمین برمی گردند تا به اقیانوس بیفتند یا در مدار اصطلاحاً “قبرستان” در هوا رها می شوند.
با این حال ، طراحی موشک Truong Chinh 5B “لایه های بزرگی را در مدار کم باقی می گذارد” ، جاناتان مک داول ، فیزیکدان فیزیک در مرکز اخترفیزیک هاروارد گفت.

موشک Long March 5B یکی از بزرگترین اجسامی است که در حالت کنترل نشده به زمین بازگشت. قبل از آن ، قطعه ای از آزمایشگاه فضایی چین در سال 2018 به اقیانوس آرام سقوط کرد و در سال 2020 تقویت کننده 18 تنی Long March 5B نیز به طور غیرقابل کنترل به زمین بازگشت.

ناسا از چین برای عدم رعایت استانداردها انتقاد می کند و موشک را از کنترل خارج می کند - عکس 3

تصویر آزمایشگاه فضایی چین تیانگونگ. قطعات این فضاپیما در سال 2018 در اقیانوس آرام سقوط کرد.

با وجود تلاش برای کنترل و کاهش بقایای فضایی ، مدار زمین هنوز حاوی صدها هزار قطعه بقایای فضایی کنترل نشده است که اندازه اکثر آنها کمتر از 10 سانتی متر است.
اجسام همیشه از مدار خارج می شوند ، اگرچه بیشتر آنها قبل از سقوط به سطح زمین در جو سوخته اند. با این حال ، اشیا large بزرگی مانند موشکهای Long March هنوز هم امکان سقوط تکه های کوچک به زمین را دارند و باعث تهدید مال و جان می شوند.
به گفته آقای مک داول ، “در حال حاضر هیچ قانون و مقررات بین المللی وجود ندارد ، اما عملکرد کشورها در اکتشافات فضایی این است:” برای موشکهای بزرگ ، اجازه دهید اینگونه در مدار حساب نکنیم. “[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *