چرا داعش-ک با طالبان روبرو است؟ | جهان

[ad_1]

این گروه تروریستی در سال 2015 تأسیس شد و شاخه ای از سازمان دولت اسلامی (داعش) است که در افغانستان و پاکستان فعالیت می کند. این گروه رادیکال ترین و خشن ترین گروه جهادی اسلامی در افغانستان محسوب می شود.

چرا داعش-ک با طالبان روبرو است؟  - 1. عکس

انفجار انتحاری در فرودگاه کابل ده ها کشته برجای گذاشت.

آیا داعش وابسته به طالبان است؟

به طور غیر مستقیم متصل شده است. به گفته محققان ، داعش-کی و طالبان روابط نزدیکی با کشور ثالث ، شبکه حقانی دارند.

به گفته دکتر ساجان گوئل از بنیاد آسیا و اقیانوسیه ، “چندین حمله بزرگ [vào chính phủ Afghanistan] بین سالهای 2019 تا 2021 ، هماهنگی بین داعش- K ، شبکه طالبان حکانی و سایر گروههای تروریستی وجود دارد. ”

چرا داعش-ک اینقدر با طالبان دشمن است؟

با این حال ، در طول این سالها ، داعش- K و طالبان هنوز به عنوان ابررقیب شناخته می شوند. داعش- طالبان را مرتد می داند که از جهاد پشت می کنند زیرا جاه طلبی های آنها محدود به تشکیل دولت در افغانستان است. این با اصل عملکرد جنبش اسرائیل ، که ایجاد امپراتوری جهانی اسلامی است ، مغایرت دارد.

داعش-کی از آغاز به کار خود برای جذب اعضای طالبان در حالی که عملیات طالبان را در سراسر افغانستان هدف قرار داده است ، کار کرده است. با این حال ، طالبان با تعقیب و حمله به نیروها و تجهیزات دشمن موفق به مهار تهدید داعش- کی شدند. این درگیری ها غالباً همزمان با عملیات نظامی ایالات متحده و افغانستان علیه داعش-ک ، به ضرر گروه رخ می دهد. در یک مرحله ، طالبان آنقدر وحشیانه به داعش-کی حمله کردند که بسیاری از اعضای آن برای نجات جان خود ، تسلیم نیروهای دولتی شدند.
طالبان پس از تصرف کابل ، عمر خراسانی ، رهبر پیشین داعش- کی را که در آن زمان در زندان دولتی محبوس بود ، اعدام کردند.

پیروزی طالبان فشار زیادی را بر داعش وارد می کند تا موقعیت خود را در جنبش جهادی جهانی اثبات کند. رهبری داعش-ک با تصرف طالبان مخالف است و بنابراین به حملات آشفته برای تحقیر طالبان و پیچیده کردن تلاش ها برای کنترل افغانستان ادامه می دهد. این امر داعش را خطرناک تر خواهد کرد.

جنیفر کافارلا ، محقق موسسه مطالعات جنگ ، به اینسایدر گفت: “احتمال حمله قوی در افغانستان و همچنین حمله به غرب در هفته های آینده بسیار زیاد است. “دولت اسلامی سعی خواهد کرد که حکومت طالبان را تضعیف کرده و به مشروعیت دینی طالبان حمله کند.”

ژنرال کنت مکنزی ، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا در 26 آگوست تأیید کرد که تهدید ارتش اسرائیل “بسیار واقعی” است. “ما معتقدیم که داعش می خواهد به حملات خود ادامه دهد و ما انتظار داریم این حملات ادامه یابد.”[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *