“گنبد آهنین” اسرائیل چگونه از موشک های دشمن جلوگیری می کند؟ | جهان

[ad_1]

در جریان درگیری اسرائیل و فلسطین ، دو کشور تعدادی موشک و موشک به یکدیگر حمله کردند. عصر روز 11 مه ، بسیاری از فیلم ها در سایت های شبکه های اجتماعی ، یک سری موشک شلیک شده از نوار غزه را ضبط کردند که توسط سیستم دفاع هوایی اسرائیل Iron Iron (گنبد آهنین) رهگیری شدند. به نظر می رسد موشک های حماس به سپری نامرئی برخورد کرده و شکسته شده اند.

سیستم محافظت از آهن آهن چیست؟

از این سیستم برای رهگیری موشک ها ، توپخانه ها و خمپاره ها و همچنین هواپیماها ، هلی کوپترها و بسیاری دیگر از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود.

سیستم پدافند زمینی کوتاه برد به ردیابی و خنثی سازی هر موشکی که به سمت خاک اسرائیل باشد کمک می کند.

سیستم دفاعی گنبد آهنین توسط اسرائیل پس از جنگ اسرائیل و لبنان در سال 2006 ساخته شد ، زمانی که گروه مسلمان لبنان حزب الله هزاران موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد.
یک سال بعد ، اسرائیل اعلام کرد که شرکت دفاعی دولتی Rafael Advance Systems و Israel Aerospace Industries یک سیستم دفاع هوایی جدید برای محافظت از شهرها و مردم اسرائیل خواهند ساخت.

گنبد آهنین در سال 2011 به بهره برداری رسید. در حالی که رافائل با بیش از 2000 تلاش درصد موفقیت 90 درصدی را ادعا می کند ، کارشناسان می گویند این میزان فقط حدود 80٪ است.

Iron Dome چگونه کار می کند؟

Iron Dome از 3 سیستم اصلی تشکیل شده است که با هم کار می کنند ، یک محافظ محافظ در منطقه ای که قرار دارد ایجاد می کنند و همچنین به طور همزمان با تهدیدهای متعدد مقابله می کنند.
این سه سیستم اصلی شامل یک رادار نزدیک و ردیاب برای شناسایی تهدید نزدیک شده ، سیستم کنترل سلاح و کنترل جنگ (BMC) و یک واحد پرتاب موشک است. سیستم BMC در اصل ترکیبی از موشک های رادار و رهگیر است.
Iron Dome قادر است در هر شرایط آب و هوایی ، شبانه روز کار کند.

Iron Dome می تواند در هر شرایط آب و هوایی ، شبانه روز کار کند.

پس از شناسایی هدف و پرتاب موشک ، رادار به نزدیک شدن موشک به هدف کمک می کند و پس از آن کاوشگر موشک به طور خودکار هدف را می گیرد تا آن را نابود کند. از آنجا که برخورد مستقیم با هدف دشوار است ، رهگیر مجهز به فیوز حسگری است که به طور خودکار در فاصله 10 متری هدف منفجر می شود و بقایای آن موشک دشمن را نابود می کند.
میزان موفقیت در انهدام موشک ها بستگی زیادی به نحوه نزدیک شدن موشک رهگیر به موشک دشمن دارد.
روش اول رویکرد مستقیم است که همان ضربه پیشگیرانه است که بیشترین تأثیر را دارد. کلاهک رهگیر در موقعیت بهینه برای ایجاد مقدار زیادی آوار برای منفجر کردن کلاهک دشمن خواهد بود.
دوم رویکرد جانبی است. در این سناریو ، احتمال رهگیری موفقیت آمیز کاهش می یابد ، اما باقی مانده از رهگیر می تواند به کلاهک موشک اصابت کند.

آخرین راه شلیک از پشت است. رهگیر موشک را از پشت تعقیب می کند و در صورت انفجار ، قطعات فلزی ممکن است نزدیک کلاهک موشک پرواز کنند.

چگونه از ضایعات محافظت کنیم؟

هر باتری می تواند تا 50 میلیون دلار هزینه داشته باشد و برای یک موشک رهگیر Tamir حدود 80000 دلار هزینه دارد. در همین حال ، قیمت یک موشک کمتر از 1000 دلار است. در بسیاری از موارد لازم است 2 موشک Tamir پرتاب شود تا هر موشک حمله کننده رهگیری شود.

قیمت هر باتری Iron Dome تا 50 میلیون دلار می رسد.

با این حال ، آنیل چوپرا ، سرلشکر سابق نیروی هوایی هند ، گفت که این یک معیار استاندارد برای ارزیابی مقرون به صرفه نیست. به گفته وی ، مهم این است كه توانایی متوقف كردن دشمن را نشان دهد. وی همچنین گفت که سودآوری اصلی نجات جان بسیاری از افراد و در عین حال بالا بردن روحیه کشور در هنگام تهدید موشک به مردم نیست.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.